וורדפרס (WordPress) היא מערכת ניהול תוכן חינמית לבניית אתרים והיא תומכת בכ-62 שפות. לפחות רבע מהאתרים ברשת האינטרנט בנויים במערכת וורדפרס והיא הולכת ונעשית פופולרית יותר ויותר מיום ליום.

מערכת ניהול תוכן Content Management System) – (CMS היא למעשה כלי לבניית אתרים המאפשר שימוש גם למי שאין ידע בבניית אתרים או בכתיבת קוד.  קיימות ברשת מערכות ניהול תוכן נוספות (כגון Joomla ו- Drupal) אך וורדפרס היא הפופולארית שבהן.

 

תוספים לוורדפרס

מערכת וורדפרס נוצרה בעיקר לצרכי ניהול תוכן, אך לעיתים זה לא מספיק וישנם דברים נוספים שנרצה להכניס לאתר שלנו. היות שחלק ניכר מהמשתמשים בוורדפרס לא יודעים לתכנת, על מנת להוסיף תכונות ופונקציות נוספות לאתרים שלנו נוצרו פלאגינים (תוספים) לוורדפרס שהם למעשה הרחבות למערכת ניהול התוכן.

כיום קיימים מעל 60,000 תוספים לוורדפרס שניתן למצוא בספריית התוספים באתר WordPress.org אך ממש לא כדאי להשתמש בכולם אלא רק באלו שאתם זקוקים להם.

 

איך מתקינים פלאגין וורדפרס?

ישנן שתי שיטות להתקנת תוספי וורדפרס, השיטה הראשונה היא המומלצת מבינהן:

1. התקנת תוסף דרך לוח הבקרה של וורדפרס

היכנסו ללוח הבקרה של אתר הוורדפרס שלכם, שם הכנסו ללשונית תוספים ושם לתוסף חדש. הזינו את שם התוסף, לחצו על התקנה ואז על הפעלה.

אם יש בעיה כלשהי עם השיטה הזו נסו לפתור אותה ולא להשתמש בשיטה הבאה כי זה עשוי ליצור בעיות בהמשך.

2. התקנת תוסף דרך מנהל הקבצים בחברת אחסון האתר

הכנסו לאתר WordPress.org, גשו לספריית התוספים, חפשו שם את התוסף המבוקש והורידו אותו למחשב. על מנת להתקין את התוסף גשו אל לוח הבקרה של שירות האחסון ושם אל מנהל הקבצים  - (cPanel) שם גשו אל תיקיית "wp-content" ואז אל תיקיית-  "plugins"  שם תעלו את הקובץ שהורדתם, חלצו את הקובץ הדחוס ואז מחקו את הקובץ הדחוס שהעלתם קודם. לבסוף הכנסו ללוח הבקרה באתר וורדפרס ואז אל הלשונית תוספים והפעילו את התוסף.

יש לציין כי לא מספיק להוריד תוסף לאתר שלכם אלא עליכם להתאים את ההגדרות של התוסף באופן מדוייק, אחרת עשוי להגרם נזק שלעיתים לא תדעו איך לתקן אותו.

 

תוספים מומלצים:

 Yoast SEO – זהו תוסף לקידום אתרים המשפר את דירוג האתר במנועי החיפוש, על ידי כך שהוא מסייע בביצוע אופטימיזציה של תוכן האתר ומילות המפתח וכן התאמה אישית של כותרת ותיאור לכל עמוד.

 

Imagify - זהו כלי אופטימיזציה של תמונות המסייע להקטין את גודל התמונות בפשטות ומבלי לאבד את האיכות שלהן. התוסף גם ממיר את התמונות לפורמט WebP, מה שיקטין את משקל האתר ויהפוך אותו למהיר יותר.

 

 Elementor- הוא תוסף לבניית דפים באתר דפים ע"י גרירה ושחרור של אלמנטים. התוסף מסייע ליצירת דפים יפים באמצעות עורך ויזואלי ולבניית אתרים דינמיים במהירות.

 

WP Rocket – זהו תוסף מטמון אופטימיזצית ביצועים לשיפור מהירות הטעינה של אתרי וורדפרס.

 

 Wordfence - זהו תוסף אבטחה של המסייע להגנה על האתר מפני איומי אבטחה כמו פריצה, תוכנות זדוניות, DDOS ומתקפות אחרות.

 

טפסי צרו קשר 7 (Contact form 7) – זהו תוסף המאפשר לנהל טפסי יצירת קשר מרובים, ולהתאים אישית את הטופס ואת תוכן הדואר בצורה גמישה עם סימון פשוט.

 

Ad Inserter - זהו תוסף להוספת מודעות לאתר, הוא מאפשר שליטה על מיקום המודעות בעמודי האתר.

 

Broken Link Checker – הוא תוסף אשר סורק את דף האינטרנט או את האתר כולו ומספק דוח קישורים שבורים תוך מספר דקות. הדוח נוצר ישירות מבלי להתקין ולהפעיל קבצי תוכנית נוספים.

 

 

WP Review - זהו תוסף המאפשר הוספת ביקורות למוצרים או עמודים שונים באתר. ניתן לבחור איך ידורגו הביקורות לדוגמא באחוזים, כוכבים או נקודות. החיסרון המרכזי של התוסף הוא התאמתו בעיקר לאתרים באנגלית שכן התרגום שלו לעברית חלקי.

 

Autoptimize הוא תוסף לאופטימיזציית תמונה על מנת להעלות את מהירות האתר. זה נעשה ע"י טיפול בקבצי Javascript וקבצי עיצוב על ידי כיווצם שלהם או שינוי הקריאה שלהם לסוף הקוד. התוסף יכול להביא לשיפור גם באתרים המשתמשים בפרוטוקל HTTP/2.

מידע נוסף