מציאת המחשב הטוב ביותר לעיצוב גרפי עשויה להיות קשה, שכן המבחר העצום של האפשרויות מעולם לא היה גדול יותר, וקשה לדעת מה מהאפשרויות הכי מוצלחת או הכי משתלמת. הדרישות של המעצבים השונים ישתנו במידה רבה אם הם מעוניינים בעיצוב גרפיקה תלת-ממדית ברמה גבוהה, או אם מדובר בסטודנט במהלך הלימודים ואפילו אם אתה מעצב גרפי חובב שלא מעוניין להוציא יותר מדי כסף.

מחשבים המיועדים לעיצוב גרפי נוטים להיות יקרים. בעוד שלתוכנות שונות לעיצוב גרפי יהיו צרכי עיבוד שונים. אולם, הדרישות יכולות להשתנות בין משתמש למשתמש - למעצב שעובד על פרויקטים פשוטים בתוכנה פשוטה יהיו צרכים שונים ממעצב שעובד עם תוכנת מידול תלת ממד מורכבת.

PC או MAC – מה עדיף ולמה?

כאשר מדובר בבחירת מחשב לצורך עיצוב גרפי – מהר מאד שמים לב שהדרישות השונות, שנדמות כולן כהכרחיות, הופכות את הרכישה לעניין יקר מאד. אחת הבחירות שיכולה ליקר או להוזיל באופן משמעותי את הקנייה הינה בחירה בין PC ל-MAC. זאת משום, שמחשבי MAC נוטים להיות יקרים הרבה יותר, ויש לקחת זאת בחשבון. מצד שני, מחשבים אלו בדרך כלל יחזיקו מעמד הרבה יותר שנים תוך שמירה על ביצועים ברמה גבוהה ואחידה.

לאילו רכיבים במחשב כדאי לשים לב?

מחשב נייח או מחשב נייד:

למעשה, השיקולים של בחירת מחשב נייד או נייח כאשר מדובר בעיצוב גרפי הינם דומים בסך הכל גם לאדם המעוניין בקניית מחשב שלא לצורך עיצוב גרפי: האם יותר חשוב לכם מחשב חזק ובעל יכולות טובות יותר, או שמא אתם מעדיפים את הגמישות והניידות שמאפשר מחשב נייד? כאשר מדובר בעיצוב גרפי הצורך במחשב חזק הינו חשוב במיוחד, אולם גם הניידות חשובה, משום שהיתרון המשמעותי ביותר של עבודה על מחשב הינו הניידות שהיא מאפשרת.

מעבד:

בראש ובראשונה, כדאי לבחור מעבד מוצלח. המעבד, למי שלא מכיר, הוא ה"מנוע" של המחשב. מעבד יהיה אחראי על עיבוד הנתונים במחשב בכלל – ובכל הקשור לעיצוב הגרפי בפרט. משום שעיצוב גרפי נעשה, פעמים רבות, באמצעות שימוש בתוכנות יחסית כבדות, כדי שניתן יהיה לעבוד בקלות עליהן, יחד עם חוויה נוחה ובלתי מתסכלת מצד מחשב שנתקע כל הזמן, מומלץ לבחור מעבד חזק יחסית.

כרטיס מסך:

כרטיס המסך בדרך כלל יהיה חשוב רק כאשר מדובר במחשב לצרכי גיימינג או עיצוב גרפי. זאת משום, שבחירת מחשב תוך שקילת איכותו של הרכיב הזה יכולה לייקר מאד את הרכישה. אולם, כאשר מדובר ברוכש שמעוניין בחוויה טובה ומספקת של עיצוב – קשה מאד להתפשר על כרטיס מסך ממוצע, ולרוב מעצבים יבחרו כרטיס שיאפשר רזולוציה הכי טובה שאפשר.

גודל המסך:

כדאי לשים לב, שבחירה זו מתכתבת עם שאלת המחשב הנייד או הנייח: אם בחרתם מחשב נייח, כנראה שברור שכדאי לכם לקחת מסך גדול. אולם, אם מדובר במחשב נייד, שימו לב שבחירת מסך גדול מדי תפגע בנוחות שמחשב נייד מאפשר – הוא יהפוך לכבד יותר, מסורבל יותר, ויקר יותר באופן משמעותי.

RAM:

לרוב, מעצב יוכל להסתפק בזיכרון פנימי של 32 ג'יגה. כך, המעצב יוכל לנצל את האפשרות להריץ מספר משימות ותוכנות במקביל באופן יעיל ונוח, שלא "יתקע" את המחשב.

נשים לב, שההבדל בין הבחירות השונות יכול להגיע למאות ואלפי שקלים, ועל כן, יש לאזן את האפשרות הרצויה ביותר מול התקציב שלכם. למשל, הפער בין מחשב MAC ל-PC יכול להגיע לאלפי שקלים, על אף שהמפרט שלהם דומה.

האם מחשב לעיצוב גרפי יתאים גם לפיתוח תוכנה?

למעשה, המאפיינים השונים שיהפכו מחשב למומלץ לפיתוח תוכנה יחפפו ברובם את הדרישות למחשב מומלץ לעיצוב גרפי: החל מהשיקולים בין מחשב נייד לנייד, דרך בחירת מעצב חזק ועד הבחירה בין PC ל-MAC. אולם, מפתח תוכנה לא יזדקק, ככל הנראה, לכרטיס מסך מוצלח כמו הגרפיקאי. יחד עם זאת המחשב מתאים עבור עבודה בהייטק ולא יצטרך שינוי בחומרה