תוכן [ הסתר ]

כיום, רשת ביתית אלחוטית היא הסטנדרט, ברירת המחדל. זוהי הדרך ליהנות משימוש במחשב הביתי עם חיבור לרשת, מכל מקום ברחבי הבית, במיוחד כאשר מדובר בבית בו לחות מחשב נייד אחד. אבל מה שנראה מובן מאליו כבר כמה שנים, זקוק להגדרה והתקנה. אז כיצד מתבצעת הגדרת רשת ביתית אלחוטית?

לא מדובר בעניין מסובך, אך הוא בכל זאת נחשב מעט מורכב עבור המשתמש הביתי הממוצע. יש כאן צורך בהתעסקות עם ממשק המשתמש של הראוטר, שלרוב יהיה מיושן למדי או פשוט לא ברור, ולכן מתקיני הרשתות הם אלו שמתמחים בנושא. אדם רגיל, כנראה לא יצליח להתקין את הרשת הזו כראוי.

למה צריך לשים לב במהלך התקנת רשת ביתית?

ישנם הרבה דברים שצרי לשים לב אליהם, ובראש ובראשונה למרכיבים של הרשת הזו. האם יהיה בה מחשב אחד בלבד? האם יהיו בה כמה מחשבים? האם חלק מהמחשבים הללו הם ניידים? וכמה נייחים? ומה לגבי יחידות משרדיות אשר משתמשות גם הן ברשת אלחוטית, כמו המדפסת? לכל אלו צריך להתייחס במהלך התקנת רשת ביתית אלחוטית.

כאשר מקימים את הרשת, חשוב שהראוטר 'יזהה' את כל ההתקנים הללו ויותר חשוב מזה - שהיחידות השונות יזהו את הראוטר. זה בעיקרון לא דבר כל כך קשה, משום שברגע שהראוטר פועל ו'מפיץ' את הרשת שלו בחלל הסגור, ההתקנים האחרים צריכים לזהות אותו די באופן אוטומטי, אך לא תמיד זה אכן קורה.

לכן, כאשר מתקינים אצלכם בבית רשת ביתית אלחוטית, דרשו לבדוק שאכן כל היחידות שמרכיבות אותה מזהות את הראוטר החדש. כדי להפוך את זה לקל יותר ולמנוע מצב בו תשכחו התקן מסוים ותצטרכו להתקינו לבד, כדאי לרשום מראש את היחידות הללו. כך זה יהיה פשוט הרבה יותר.

מחשבים נייחים זקוקים ליחס מיוחד

כידוע, למחשבים ניידים אין בדרך כלל את היכולת לזהות רשת אלחוטית, משום שאין בהם את כרטיס הרשת המתאים, ולכן הם אינם כשירים לקליטת רשת אלחוטית ביתית. כדי שהם יוכלו לעשות זאת, יש להוסיף להם קולט מיוחד, יחידה קטנה אשר מתחברת בדרך כלל באמצעות ה-USB, ומאפשרת את הקליטה.

גם כאן, חשוב לוודא שהמחשב הנייח אכן קולט את הרשת האלחוטית אחרי ההתקנה. גם כאן לא מדבור בעניין מסובך, אך אם המתקינים כבר נמצאים אצלכם, שווה לבדוק זאת בנוכחותם כדי לפתור את הבעיה במקרה הצורך.

אבטחת הרשת הביתית

אין שום ספק שהדבר המשמעותי ביותר בשימוש ברשת הביתית הוא באבטחה שלה. בעיקרון, הרשת האלחוטית משמשת כחלון פתוח לרווחה עבור מי שרוצה להשתמש גם הוא ברשת האלחוטית שלכם, משום היותה אלחוטית. בניגוד לרשת הקווית, כאן אין גבולות: כל מי שנמצא בטווח הקליטה של הרשת ובעל מחשב מתאים, יכול להשתמש בה.

הסכנה היא כאשר אדם בעל יכולות גבוהות בעולם המחשבים מנצל זאת גם כדי לחדור למחשב שלכם, לדלות פרטים רגישים מהמחשב ועוד. הרי הרשת לא רק משמשת לגלישה באינטרנט, אלא גם ל'שיחה' בין המחשב למרחב המקוון, ויש לא מעט אנשים שעלולים לנצל זאת לטובתם - ולרעתכם.

לכן, בעת התקנת רשת אלחוטית ביתית, חשוב מאוד לוודא שהיא מאובטחת כראוי. יש לעשות זאת, ראשית, בעזרת סיסמא אשר תאפשר רק למורשים להשתמש ברשת (כדי להתחבר יהיה עליהם להקיש את הסיסמא) ושנית - בעזרת תוכנות הגנה כמו חומת אש. שאלו את המתקינים שלכם.