כיצד לשדרג את זיכרון המחשב

תוכן [ הסתר ]

חשוב להדגיש שלפני שבכלל מתחילים במלאכת השדרוג, יש לוודא כי אכן לוח האם של המחשב תומך בזיכרון ה"חדש". בחינה של סוגי הזיכרונות השונים באתרים המוקדשים לתחום יכולה לסייע לנו, כמו גם ייעוץ של טכנאי מחשבים מוסמך.

שדרוג זיכרון במחשב נייד

בשנים האחרונות, עלה מחירם של מחשבים ניידים בעשרות מונים, והם הביסו, מבחינת מכירות, את אלה הנייחים. היות וכל מחשב נייד נחשב לרגיש ביותר, רבים ממליצים להיעזר באיש מקצוע לצורך משימת שדרוג הזיכרון. אנחנו מסכימים עם כך חלקית: כאשר יודעים בדיוק מה לעשות, ומקדישים למשימה את הזמן הראוי לה, ניתן לעשות זאת לבד.

את כל הפעולות יש לבצע כשהמחשב כבוי, ואינו מחובר לחשמל או לסוללה. המשימה המרכזית היא ניתוק ה"סטיקים" של הזיכרון, הנמצאים בכל אחד מידי לוח האם: החילוץ, כמו גם הכנסת הרכיב החדש, נעשים בצורה ידנית, באמצעות הטיית הרכיבים. בתום המשימה, שחייבת להתבצע בשיא העדינות, נסגור את מכסה הזיכרונות.

הלאה, לסטיק השני. ברוב המחשבים הניידים, הוא יימצא מקדימה, סמוך למשטח המגע. הבעיה היא שכדי להגיע אליו, יש לפרק את המקלדת. עושים זאת באמצעות הפיכת המחשב, וחילוץ פס הפלסטיק אשר מעליה. את הזיכרון עצמו יש להוציא ולהחליף כמו שעשינו במקרה הראשון.

לאחר מכן, נחל במלאכת ההרכבה. המקלדת תוחזר למקום הטבעי שלה, כמו גם פס הפלסטיק שמעליה. את הסוללות ניתן כבר לחבר, כמו גם את הלפטופ לחשמל. כדי לוודא שההתקנה הצליחה, ניכנס ל-BIOS, ונראה בדיוק את גודל הזיכרון המוגדר שם.

לנוחיותכם, מצורף סרטון וידאו המסביר על שדרוג זיכרון במחשב נייד:

ומה לגבי המחשבים הנייחים?

ברור שגם במחשבים נייחים ניתן לשדרג את הזיכרון. למעשה, רבים יגידו כי פעולה זו פשוטה עוד יותר מאשר במקרה הקודם. גם כאן, ההתחלה היא בכיבויו של המחשב, ובהסרת כל אותם כבלים הנמצאים בוודאי מאחורי בחלקו האחורי. גם את מכסה המארז יש להוציא: לרוב, מברג ישמש למשימה החשובה הזו.

במקרה של מחשב נייח, ישנם הבדלים רבים במיקום הזיכרונות בין הדגמים השונים: רצוי לבדוק אל מול חוברת הפעלה של המחשב היכן בדיוק אלה נמצאים. כאשר מאתרים את המקום, יש לשלוף בעדינות את הזיכרון, ולהשים במקומו את זה המשודרג. חשוב שהזיכרון אכן ייתפס בתופסנים היטב.

גם במקרה הזה, הבדיקה אם אכן הפעולה הצליחה נעשית באמצעות ה-BIOS.

צירפנו עבורכם סרטון נוסף, המסביר על החלפת הזיכרון במחשב נייח:

אז איך מתחילים?

כפי שכבר רמזנו, ייתכן מאד שלא תרצו לקחת את הסיכון, ולהיעזר באיש מקצוע. שימוש בטכנאי מחשבים יהפוך את המשימה לפשוטה יותר, אבל מצריך תשלום של כמה מאות שקלים. מומלץ מאד, במקרה הזה, לברר עוד קודם לכן את עלות הפעולה: פעולת השדרוג צריכה לעלות בין 250 ל-300 ש"ח. יש להתעדכן במחירים אלה מפעם לפעם.