תוכן [ הסתר ]

המחשבים זקוקים לכלי דרכו ניתן להעביר מידע ביניהם. רוב המחשבים הקיימים בעולם מחוברים על ידי רשת עולמית, זו המוכרת לכל גולש: רשת האינטרנט. באופן עקרוני, ניתן לייחד כמה מחשבים, נניח במשרד בו פועל צוות הזקוק לשיתוף פעולה והעברת מידע און ליין, למערכת מקומית של שיתוף.

על פי רוב, כמה מחשבים בבית או במשרד מתנקזים אל מערכת אחת של העברת מידע, כלומר, פקס, סורק, מדפסת, מודם וכדומה. כל מערך התקשורת הזה זקוק לכלים הנכונים על מנת שיעבוד. הרשת המקומית יכולה להתנהל על ידי מערכת חוטית או מערכת אלחוטית.

רשת חוטית

הרשת החוטית מאפשרת את התקשורת בין המחשבים על ידי כבלי הרשת. הכבל מחבר בין המחשב לבין המודם או נתב האינטרנט, אשר מאפשר את התקשורת עם הרשת העולמית, כלומר האינטרנט. ניתן לחבר כמה מחשבים אל אותו הנתב. מכיוון שכל המחשבים מחוברים אל אותה המערכת, מתאפשרת גם השיחה ביניהם.

שימוש במרכזיה

מרכזיה קטנה בעלת ארבע עד שמונה כניסות לכבלים של הרשת יכולה להוות פתרון יעיל ונוח היות וביכולתה לחבר את כל המחשבים אל הרשת העולמית ובבד בבד לחבר את המחשבים אל אותם משאבים הכרחיים משותפים כגון המדפסת וכדומה. מרכזיה כזו נחשבת אמינה ומהירה. ניתן לחבר אותה אל כל מכשיר בעל כרטיס תקשורת רגיל והיא חסינה בפני הפרעות חיצוניות.

רשת אלחוטית

הרשת החוטית יעילה בהחלט, אך כדי שתפעל יש צורך לחבר את כל המחשבים אליה באופן פיזי וזו עלולה לעיתים להוות בעיה אסתטית ולעיתים אף מסוכנת (הכבלים מהווים מכשול). הרשת האלחוטית מבוססת על הנתב האלחוטי אשר פועל על גלי רדיו.

כניסת התקשורת הינה רגילה. המודם או הנתב מתחברים אליה ומרגע שהיא פועלת, אין הגבלה למספר המחשבים שיכולים לפעול בבית, ללא הגבלת הכבלים. נתבים ביתיים משמשים פתרון יעיל, קטן ונוח בעזרת מכשיר אחד בלבד.

מערכת אלחוטית המתחברת אל הרשת העולמית יכולה לאפשר טווח קליטה גבוה. למרות זאת, חשוב לקחת בחשבון כמה נקודות התייחסות חשובות: כל מחשב נדרש בהתקנת כרטיס של רשת אלחוטית. המחשבים הניידים כבר מכילים את הכרטיס המובנה בתוכם. המחשב הנייח נדרש בהתקנה.

חשוב לציין כי שאר הציוד כגון מדפסות, אינו בעל כרטיס עבור תקשורת עולמית ולכן יש צורך לחבר את הציוד למחשב אחד כדי שיעבוד. הרשת האלחוטית בעלת פוטנציאל גבוה יותר של התערבות חיצונית לעומת הרשת הקווית. כך גם לגבי הפרעות פנימיות.

כמו כן, איכות הקליטה יכולה להשתנות בין מקום למקום בחלל הבית והמשרד. כדי שלא יגלשו על הרשת האלחוטית מומלץ להגן עליה על ידי הגדרות מסוימות. חשוב לזכור כי היא הרבה יותר איטית מאשר הרשת הקווית. כאשר מדובר על כמה מחשבים שעובדים בו זמנית על מודם אחד, ההתנהלות תהיה איטית יותר ותורגש התרופפות ברמת הביצוע המוכר.