תוכן [ הסתר ]

אחת מהבעיות הנפוצות בגלישה באינטרנט היא בעיית איטיות, אשר יכולה להיווצר כתוצאה ממגוון סיבות (לדוגמא: וירוסים, תוכנות זדוניות שמסתתרות במחשב או בדפדפן, בעיות תוכנה, חומרה, תשתית או בעיית ספק). באמצעות הכלי הבא תוכל לבצע בדיקת מהירות גלישה באינטרנט (הורדה והעלאה) תוך שניות ספורות. לחץ התחל בדיקה וצפה בתוצאות:

012 סמייל » כלי לבדיקת מהירות גלישה באינטרנט

טבלת מהירות הורדה

רוב האנשים לא מודעים באמת למהירות הגלישה התקינה של חבילת האינטרנט המהיר שהם רכשו. להלן טבלת מהירויות גלישה, כפי שבאמת צריכה להיות:

רוחב פס מהירות הורדה
750 KB/s 93 KB/s
1.5 MB/s 187 KB/s
2 MB/s 250 KB/s
2.5 MB/s 312 KB/s
3 MB/s 375 KB/s
4 MB/s 500 KB/s
5 MB/s 625 KB/s
6 MB/s 750 KB/s
7 MB/s 875 KB/s
8 MB/s 1000 KB/s
10 MB/s 1250 KB/s
12 MB/s 1500 KB/s

עוד על בדיקת מהירות הורדה

כל אחד מוריד דברים מהאינטרנט. זה לא חייב להיות משהו לא חוקי - גם כאשר מורידים תוכנות חינמיות, עניין ההורדה הוא דבר חשוב. למעשה, המחשב מוריד כל הזמן תכנים וקבצים מהאינטרנט, בעיקר בעידן החדש בו כל חיבור אישי 'משוחח' עם האתר שבו הוא נמצא, ולכן מהירות ההורדה היא דבר חשוב.

המהירות הזו תלויה, בין היתר, ברוחב הפס שמשמש את בעל המחשב לגלישה ברשת. אפשר לדמות זאת לכביש: בתחילת עידן האינטרנט הביתי בישראל, באמצע שנות ה-90, הכביש היה בעל נתיב אחד, משובש ועם קפיצות. ה'נסיעה' עליו הייתה לא רגועה, ונעשתה בקצב איטי מאוד, משום 'תנאי הדרך' הבעייתיים.

לאט לאט, הכביש הזה שופץ באופן משמעותי, כאשר היום אפשר בהחלט לומר שכל משתמש ממוצע גולש באוטוסטרדה רחבה, של שלושה נתיבים ויותר. ובמילים מקצועיות, אם בעבר מהירות של 750 קילו בייט נחשבה למקסימלית, הרי שהיום הסטנדרט לא יורד מ-10 מגה בייט, יותר מפי עשרה.

ככל שאנחנו מתקדמים, המהירויות הללו הולכות ועולות. כבר היום ישנן ספקיות אינטרנט אשר מצהירות על מהירות של 100 מגה בייט בגלישה, מבחינת רוחב הפס, מה שמבטיח, בפוטנציה, גם מהירות הורדה גדולה מאוד. אבל מה שבתיאוריה נראה מבטיח ביותר, בפועל יהיה לעיתים מאוד רחוק מזה. כיצד תדע מהי מהירות ההורדה האמיתית שלך? על ידי בדיקת מהירות ההורדה, באתרים נבחרים ברחבי הרשת. זה יעזור לך להבין היכן אתה ניצב.

אם כן, על פי מה נקבעת מהירות ההורדה?

לפני שנבין באמת כיצד מתבצעת בדיקת מהירות הורדה, ננסה להבין מה משפיע על המהירות הזו ומה הופך אותה לאיטית יותר. בעיקרון, ישנם לא מעט גורמים שמשפיעים על כך, ולכן חשוב לדעת מה הם כדי להיטיב את הביצועים בעצמכם.

ישנם גורמים שמשפיעים על מהירות ההורדה ואינם קשורים אליכם: כמות המשתמשים ברגע נתון על אותו פס (קו הטלפון או הכבלים עליהם מתבסס החיבור), מהירות השרתים של ספקית האינטרנט, איכות התשתית ועוד.

עם זאת, ישנם לא מעט גורמים אשר כן קשורים אליכם ויכולים לסייע בהעלאת קצב ההורדה:

  • שימוש במקביל בכמה מחשבים על אותה רשת ביתית
  • הפעלת כמה תוכנות במקביל בזמן העבודה
  • הורדה של מספר קבצים במקביל
  • תוכנות שפועלות 'ברקע' (סריקת וירוסים, איחוי דיסק וכדומה)
  • דפדפן או מערכת הפעלה מיושנים
  • עומס פרטים בדפדפן (מספר סרגלי כלים למשל)

אלו רק חלק מהגורמים שמשפיעים על מהירות ההורדה, ולכן חשוב לדעת להשתמש חכם במחשב, כדי להפיק ממנו את המקסימום, גם בעת הורדת קבצים אל המחשב ובכלל. זה ישפר משמעותית את איכות השימוש במחשב ואת רמת ההנאה שלכם ממנו.

אז איך בודקים מהירות הורדה?

כפי שציינו, ישנם היום לא מעט אתרי אינטרנט אשר מציעים לבדוק דרכם את מהירות ההורדה. כל מה שצריך לעשות הוא ללחוץ על 'הפעל' ולראות את הנתונים רצים. כדי לדעת את מהירות ההורדה המקסימלית, חשוב להעניק למחשב את התנאים האופטימליים, כלומר - לסגור כל יישום או תוכנה אשר עובדים באותו רגע.

בעיקרון, הנתונים שמוצגים באתרים הללו ניתנים בדרך כלל בקילו בייט, בעוד מהירות 'חבילת הגלישה' שנותנות הספקיות נמדדת בקילו ביטים, אשר בכמויות גדולות מתורגמים למגה ביטים. לכן, חשוב לראות באתרים עצמם כיצד לתרגם את התוצאות למהירות חבילת הגלישה שלכם, כדי לדעת שאתם נהנים מרוחב הפס בצורה הטובה ביותר.