מהו איחוי דיסק ומתי כדאי להשתמש בו (Disk Defragment)?

תוכן [ הסתר ]

כאשר טכנאי מחשבים מדברים על הדרך לשפר את ביצועי המחשב ולהפוך את העבודה בו למהירה ופשוטה יותר, הוא לרוב יזכיר את השימוש באיחוי דיסק - Disk Defragment. מדוע זו נחשבת לאחת הפעולות החשובות ביותר במחשב, אשר תסייע רבות לשיפור ביצועיו? בשביל לענות על השאלה הזו, צריך להבין בדיוק כיצד עובד המחשב.

Disk Defragment

אין קובץ אחד שלם, אלא אם תדאגו לכך

כאשר אתם עובדים על המחשב, אתם שומרים בו מידע. בין אם מדובר בשמירת מסמך במעבד התמלילים ובין אם מדובר במחשק שאתם משחקים בו ברגעים אלו ממש - כל הזמן נרשמים במחשב נתונים חדשים, על גבי אמצעי האחסון השונים. אמצעי האחסון המוביל ביותר גם כיום הוא הדיסק הקשיח.

עם הזמן, הדיסק הקשיח צובר באופן טבעי יותר ויותר מידע וקבצים, אך מעבר לזה, הוא גם צובר יותר פסולת והופך לחסר סדר של ממש. מדוע זה קורה? משום דרכו הבסיסית של המחשב לשמירת קבצים.

כל קובץ במחשב נשמר במקום הראשון שפנוי מבחינתו. אם באותו מקום אין מספיק 'חלל' להכיל את כל הקובץ, המחשב מפצל את הקובץ ומעביר את חלקיו הנותרים לחלקים פנויים אחרים, ויוצר 'מצביעים' אשר מקשרים בין סוף קטע אחד לתחילת קטע אחר.

ברור כי מצב כזה מאט את עבודת המחשב. אם לא נעשה שום דבר כדי לתקנו, העבודה תיעשה יותר ויותר איטית, עד למצב בלתי נסבל. הרי אם המחשב צריך ללכת למספר מקומות כדי להשתמש בקובץ יחיד, ברור שהוא מבזבז זמן יקר. כאן נכנס תפקידו של מאחה הדיסק עליו דיברנו.

איחוי דיסק: לעשות סדר בבלאגן

זה למעשה מה שמתבצע במהלך איחוי דיסק: התוכנה החשובה הזו עושה סדר בבלאגן ומאחדת בין חלקים שונים של קבצים, כדי שלמחשב תהיה אפשרות לעבוד בצורה יותר מסודרת. מאחר והמחשב לבדו לא יודע לעשות זאת באופן אוטומטי, יש לעשות זאת באמצעות תוכנת האיחוי.

מאחה הדיסק מאפשר למעשה 'לאחות' את הקבצים השונים במחשב, ולהפוך כל קובץ שהיה עד עכשיו קרוע ומחולק לחלקים ברחבי הדיסק הקשיח, לקובץ אחד יחיד, שנמצא באותו מקום. אין ספק שיש בכך כדי לתרום משמעותית לקצב העבודה של המחשב בכל רגע נתון.

מתי כדאי לבצע איחוי דיסק?

ברור כי מאחה הדיסק לא פותר את הבעיות לתמיד, אלא רק לתקופה מסוימת. כפי שציינו, המחשב לא יכול לתקן את אופן רישום ושמירת הקבצים באופן אוטומטי ולכן, ברגע שתזניחו את העניין ולא תבצעו איחוי דיסק לתקופה מסוימת, הבלאגן יחזור לחגוג בדיסק הקשיח שלכם. אם כך, זוהי תוכנה שחשוב להריץ אחת לכמה זמן.

בעיקרון, איחוי דיסק לא יכול לגרום לנזק של ממש. גם אם תעשו זאת יום אחרי יום, כאשר הדיסק עדיין 'מאוחה' כמו שצריך, לא יקרה דבר. עם זאת, במחשב משפחתי סטנדרטי יספיק גם איחוי אחד בחודש. במחשב עם פעילות רבה במיוחד, מומלץ לעשות זאת פעם בשבוע. אגב, כיום כל מאחה דיסק מאפשר לקבוע מראש ובאופן אוטומטי את מועדי ההפעלה.

ולפני סיום, הרגעה: בעבר, איחוי הדיסק נחשב למסוכן עבור המידע שיש עליו. מאחר ומדובר בשינוי סדר הקבצים ובסידור מחדש של רישומם בדיסק, היה חשש (מציאותי לגמרי) כי המידע יימחק או ייפגע. היום זה כבר לא קורה, אבל יתר ביטחון, תמיד טוב להחזיק גיבוי זמין. לא כך?