הדיסק הקשיח הוא אמצעי אחסון המידע הנפוץ ביותר שיש היום. במונחים של עולם המחשבים, אמצעי אחסון הוא למעשה אמצעי עליו ניתן לשמור מידע מכל סוג שהוא. בכל מחשב קיים היום דיסק קשיח - לעיתים גם יותר מאחד - אשר נחשב לכלי אמין ביותר.

למעשה, עבור המשתמש הרגיל לא קיימת בכלל אלטרנטיבה אחרת. מחשב ללא הארד דיסק, בין אם זהו מחשב נייד או נייח, משול ללחיצה על הגז בניוטרל או לקומקום אשר פועל ללא מים. עד כדי כך התפקיד והמקום של הדיסק הקשיח הוא משמעותי. ולכן, אובדן מידע שנמצא על הדיסק הקשיח הוא בגדר בעיה של ממש.

כיצד יכול להיעלם מידע מההארד דיסק?

בעיקרון, ישנן כמה אפשרויות בהן מידע יכול להימחק או להינזק, בכל אמצעי אחסון שהוא:

  • מחיקה מכוונת או בשוגג
  • בעיית תוכנה אשר מונעת שימוש במידע
  • בעיית חומרה אשר חוסמת את הגישה למידע
  • וירוס ש'מדביק' קבצים מסוימים
  • נזק חיצוני אשר הורס את פעולת אמצעי האחסון

כל אחת מהבעיות שציינו כאן יכולה להיות הרת אסון כאשר מדובר בדיסק הקשיח. אם הנזק הוא משמעותי, אובדן המידע יכול להיות מוחלט ולא משנה מה יעשה המשתמש - הוא לא יוכל לבדו לפתור את הבעיה. כך לדוגמא, וירוס אשר הדביק מספר קבצים ושינה אותם לחלוטין; כך לגבי מחיקה בשוגג, אשר לא השאירה זכר לקובץ או לתיקייה שלמה; וכך גם לגבי שריפה, אשר פגעה קשות בדיסק הקשיח ואינה מאפשרת את פעילותו התקינה.

מה אפשר לעשות כדי להתגבר על בעיה כזו?

ישנם שני דברים עיקריים שיש לבצע כדי לפתרון בעיה של אובדן מידע: גיבוי ושחזור. הפעולה הראשונה היא פעולה שיש לבצע מבעוד מועד, אך היא מהחשובות ביותר שיש היום בעולם המחשבים. בין אם מדובר במשתמש פרטי או בחברה גדולה, גיבוי הוא דבר שלא כדאי בכלל לוותר עליו.

את הגיבוי מבצעים בעזרת יחידת אחסון נוספת (תקליטור, הארד דיסק חיצוני, USB וכדומה), או בעזרת שרת מקוון (גיבוי ענן) אליהם מועתק המידע החשוב. כך, אם המידע נמחק, יש דרך לשחזר אותו בקלות - על ידי שימוש בגיבוי שהוכן מראש.

במקרה בו לא הוכן גיבוי מראש, כדאי להתפלל חזק ולהחזיק אצבעות, משום שהעניין כבר לא תלוי בך, אלא בחומרת הפגיעה. במצבים כאלו, הדרך היחידה היא לבצע שחזור מקצועי, בניסיון לאתר או להציל את המידע המבוקש.

חפש אנשי מקצוע מעולם שחזור הקבצים

אם אכן לא ביצעת שחזור לקבצים שלך ואחד או כמה מהם נעלמו או נפגעו, כדאי שתפנה בהקדם למומחי שחזור מידע. כן, יש היום מקצוע כזה, והוא נחשב למתקדם ומשוכלל מאוד. המקצוענים מתחום השחזור יכולים להציע לך מגוון דרכים להצלת המידע שלך, אך בבסיס השירות ישנו כלל אחד חשוב: קח בחשבון שזה לא תמיד יצליח. שחזור מידע מדיסק קשיח הוא תמיד סיכון, ולכן יש להיערך לסיכון בהתאם.

שיטות השחזור השונות כוללות פעולות מיוחדות לאיתור מיקומו של הקובץ שנמחק, או לחזרה לאחור, אל המצב בו הקובץ פעל כשורה. הודות להתקדמות האדירה בתחום, כיום ישנם משחזרים שיכולים להעלות מהאוב קבצים שנמחקו או נפגעו בסיטואציות רבות.

כך, כיום מצבים שנחשבו בלתי הפיכים, ניתנים לטיפול ומביאים לעיתים להצלת המידע במלואו, כולל במקרים של פגיעה חיצונית כמו שריפה וכדומה. אז אם הגעת למצב נואש - זה הכיוון שאליו עליך לפנות.

סרטון הדרכה לצפייה

דוגמא לבדיקת מעבדה של דיסק קשיח מבית Seagate עם ראש קריאה לא תקין:

מקורות מידע/ קישורים נוספים שיכולים לעניין אותך בנושא שחזור דיסק קשיח: