איך לתקן מחשב איטי באמצעות שיפור ביצועי מחשב

אין מה לעשות, מחשבים הופכים עם השנים לאיטיים יותר. זה יכול להיראות לכם בתחילה כאילו אתם מדמיינים, אבל זה בהחלט לא משהו ערטילאי: ככל שאנחנו משתמשים יותר במחשב האישי, כך הוא הופך להיות איטי יותר. השאלה היא, האם אפשר לשפר את המצב ולהחזיר את מהירות המחשב לקדמותה?

כדי להבין זאת ולענות על השאלה, חשוב להבין את העיקרון, כלומר: מה גורם למחשב להיות איטי יותר. התשובה היא, למרבה הצער, שימוש רב ותחזוקה פושעת. שני דברים שקשה לנו להימנע מהם, אבל אנחנו חייבים לעשות הכל כדי להתגבר עליהם.

איך אפשר להשתמש פחות במחשב?

אין באמת אפשרות כזו, זה ידוע. התרגלנו לטוב ולכן קשה לנו לחזור לעבר, לתקופה בה השימוש במחשב היה מועט. אבל צריך לדעת בכל זאת כיצד להשתמש בו נכון. כיצד להיעזר בו כך שלא נזיק לו. וזה אפשרי.

הדרך היחידה לעשות זאת היא לתת למחשב 'לנוח'. כלומר: לכבות אותו בכל סוף יום, אפילו לנתק את הסוללה אחת לכמה זמן כאשר הוא מכובה ובכך לשחוק אותו פחות. זהו שימוש נכון, אבל זו רק ההתחלה.

תחזוקת המחשב

הדבר העיקרי שאנחנו לא עושים נכון, הוא תחזוקת המחשב. אנחנו מעמיסים על המחשב עוד ועוד מידע, מכבידים עליו את הנטל ולא עוצרים מידי פעם כדי לנקות אותו ולחשוב כיצד לשפר את עבודתו. וזה, חברים, מה שבעיקר גורם למחשב להיות איטי. לא החומרה, לא הוותק שלו - היעילות של עבודתו, שעבור רובינו היא פשוט לא קיימת.

וזו הדרך לשפר את המצב, בעזרת תחזוקה נכונה של המחשב. ממש כמו שאנחנו צריכים לתחזק את הגוף שלנו, לדאוג לא לאכול יותר מידי, לעשות ספורט ולישון כמו שצריך, כך צריך לעשות גם עם המחשב שלנו. בדרך הזו, לא רק שנהפוך את העבודה שלו ל'בריאה' וחכמה יותר, אפילו נצליח לשפר את עבודתו ולהגביר את מהירותו.

אז מה צריך לעשות כדי לשפר את ביצועי המחשב?

זה מתחיל בעבודה הפשוטה, לפיה עם הזמן המחשב 'מבלגן' את הנתונים שנמצאים בו וגם הקובץ הפשוט ביותר, נמצא למעשה בחלקים שונים של המחשב. ממש כמו פאזל שזקוק להרכבה, כך נראים הנתונים שנמצאים על המחשב ויש צורך לסדר אותם, לגבש את הפאזל. את זה אפשר לעשות בעזרת תוכנות איחוי דיסק.

התוכנות הללו, אותן יש להפעיל באופן קבוע אחת לשבוע לפחות, יסדרו את הקבצים ולמעשה יחברו את חלקיהם השונים. זה יחסוך זמן רב של עבודה מהמחשב ובעיקר אנרגיה שבחיפוש אחר החלקים המתאימים. זה בפני עצמו יתרום לא מעט לעבודה הנכונה שלו.

דבר נוסף שחשוב לעשות הוא לנקות מידי פעם את המחשב מקבצים מיותרים. גם כאן תוכלו למצוא תוכנות אשר מנקות את המחשב מקבצים זמניים (Temp) אשר בהם הוא משתמש באופן חד פעמי, אך לא מוחק. עם הזמן, הקבצים הללו מעמיסים עוד ועוד על המחשב ומאטים אותו, מה גם שהם תופסים נפח גדול בדיסק הקשיח.

לא פחות חשוב, יחד עם כל המהלכים הללו, למנוע מצבים של חדירת וירוסים אל המחשב, על ידי הרצת תוכנת אנטי וירוס עדכנית. כדאי מאוד גם לקנות מידי פעם את שולחן העבודה ואת סדרת התוכנות הפועלת עם עלייתה של מערכת ההפעלה - מה שישפר משמעותית את הזמן שבו אתם מחכים עד המחשב מוכן לעבודה בפעם הראשונה.