כולנו יודעים שבשביל לשמור על המחשב מפני וירוסים אנחנו צריכים להתקין תוכנת אנטי וירוס. לא כולם מודעים לכך, שתוכנת האנטי וירוס לבדה לא מספיקה. יש כל כך הרבה איומים, כל כך מתוחכמים ואלימים, ולשם הגנה מלאה על המחשב יש להתקין גם חומת אש.

חומת האש היא תוכנה שמשלימה את תוכנת האנטי וירוס ויחד איתה יוצרת הגנה מלאה על המחשב. ממש כפי שניתן להבין משמה, עומדת חומת האש כחוצץ בין איומים מבחוץ ובין וירוסים מתוחכמים שמתיישבים בתוך המחשב ומאיימים להוציא ממנו מידע החוצה.

חומת האש פשוט עוברת על כל המידע שנכנס למחשב שלך ועל זה שיוצא ממנו על מנת לוודא שלא נכנס מידע זדוני ושלא יוצא מידע על מנת לשרת מקור זדוני שהשתלט על המחשב. סיפורים כאלו, מופרכים ודרמטיים ככל שיישמעו, קיימים במציאות הרבה יותר מכפי שנדמה לרובנו.

ברשת הביתית או בעבודה אנחנו לרוב נהנים מגלישה בטוחה, ורוב הסכנה מגיעה כאשר אתה משתמש ברשתות ציבוריות. אבל בכל מצב שלא יהיה כדאי תמיד לדאוג להגנה מקסימאלית, במיוחד לאור המרדף הבלתי פוסק של הוגי הוירוסים השונים לייצר חדירות מתוחכמות יותר ויותר.

חומת אש של מערכת ההפעלה או תוכנה נפרדת?

ברוב מערכות ההפעלה הקיימות כיום בשוק, ובטח ובטח החדשות שבהן, ישנה תוכנה מובנית של חומת אש, הנקראת גם Firewall. משתמשים רבים בוחרים להסתפק בתוכנה זו ומרגישים כי המחשב שלהם שמור מכל משמר.

אך לא כך הדבר. רוב התוכנות המובנות של חומת האש במערכות ההפעלה השונות פשוט לא מעניקות הגנה מספקת. או שהן לא מגנות על המידע היוצא, ובכך חושפות את המחשב לתוכנות ריגול שונות כמו סוס טרויאני ודומיו, או שההגנה שהן מספקות, על המידע היוצא ועל הנכנס, היא פשוט לא הדוקה מספיק.

הדרך הטובה ביותר להעניק למחשב את ההשלמה הראויה לתוכנת האנטי וירוס היא להוריד תוכנת חומת אש. במקרה זה יש להקפיד על מספר דברים. ראשית, אם החלטת להשתמש בחומת אש חיצונית למערכת ההפעלה, עליך לנטרל את חומת האש של מערכת ההפעלה. הפעולה המקבילה לא תיתן הגנה כפולה אלא רק תפריע זו לעבודתה של זו.

את התוכנה יש לבחור בתשומת לב ראויה. כדאי לבחור תוכנה מוכרת, של חברה מוכרת, כי לך תדע אילו זיופים מסתובבים שם בשוק. ככל שהתוכנה ידועה יותר, בעלת מוניטין טוב יותר והמלצות רבות יותר, כך תוכל להיות בטוח שהיא באמת טובה.

הבחירה הבאה שלך היא אם להוריד תוכנה חינמית או לבחור דווקא בתוכנה מקיפה בתשלום. ישנן תוכנות חינמיות שמעניקות הגנה לא רעה בכלל, אך מן הסתם, תוכנה בתשלום תיתן כיסוי רחב ומקיף הרבה יותר. יש לשים לב לבחירת התוכנה החינמית, אם בכזו בחרת לבחור, כיוון שחלקן לא מתעדכנות, וכך, מול האיומים המשתנים מדי יום, ההגנה שלהן מאבדת כל תוקף.