לכל אחד מאיתנו יש מידע חשוב, שמור על המחשב, האייפד, הסמארטפון, יחידת USB מסוימת ועוד. לכל אחד מאיתנו ברור עד כמה המידע הזה חשוב מאין כמותו, אך בכל זאת רובינו לא מבצעים את הדבר הפשוט והבטוח ביותר לשמירה עליו: גיבוי.

מדוע חשוב לגבות את המידע החשוב לנו? מהסיבה הפשוטה: הוא עלול להיעלם, להימחק ולהיפגם. כל אחת מהסיטואציות הללו יכולה להביא למצב בו לא ניתן לשחזר או להשיג את המידע הזה מחדש. לא צריך להיות גאון גדול כדי להבין עד כמה מצב כזה יכול להיות הרסני. בין אם מדובר במידע מסחרי חשוב, בתמונות אישיות ופרטיות, במסדי נתונים או בכל דבר אחר - עבור בעלי המידע, אובדן משמעותו אסון.

אז אחרי שהובנה החשיבות שבגיבוי, צריך לדעת איך לעשות זאת. ישנם היום כמה אמצעים המאפשרים גיבוי טוב ויעיל, כאשר התחום הזה רק הולך ומשתבח עם השנים, ככל שעולה המודעות לחשיבות שבגיבוי.

אמצעי הגיבוי הקיימים היום

אחד האמצעים הנפוצים ביותר לגיבוי כיום הוא הדיסק הקשיח הנייד - דיסק קשיח שניתן לחבר לכל מחשב בצורה פשוטה, ולעבור איתו בכל מקום. מדובר לרוב ביחידה קטנה יחסית, לכן אפשר לקחת אותה לכל מקום ולעבוד איתה ממש כמו דיסק קשיח רגיל, אך כ'אורח' רצוי בכל מחשב ומחשב.

לצד האפשרות הזו, יכול המשתמש הממוצע להיעזר גם בתקליטורים שונים המשמשים לגיבוי, וכך בכונני פלאש או זיכרונות פלאש - מעין כרטיסים דקים אשר מתאימים לאחסון של עשרות ג'יגה ומתחברים גם הם לכל מחשב מהשנים האחרונות.

גם תקליטורים הם אפשרות זמינה ופשוטה, אך היא הולכת ונהיית פחות ופחות שימושית, בעיקר משום שלא תמיד נוח או אפשרי לעדכן אותה בנתונים. ולצד כל האפשרויות הללו, ישנה אפשרות אחת מיוחדת, שנחשבת כיום לאופציה המתקדמת ביותר לגיבוי: גיבוי וירטואלי, על גבי ענן.

מהי טכנולוגית הענן ואיך היא יכולה לסייע בגיבוי?

בגדול, המושג 'ענן' נובע מהנטייה לסמל את הרשת במצגות ובתרשימי זרימה בתור ענן, מאחר ולא מדובר באמצעי פיזי אל וירטואלי. לכן, כל עניין מחשוב הענן מתייחס למעשה בשימוש במרחב האינטרנט.

גיבוי ענן, אם כן, הוא גיבוי אשר מתבצע על ידי אחסון במידע על גבי רשת האינטרנט, בשרתים ייעודיים. כמו כל אמצעי גיבוי אחר, גם אל הענן אפשר להזין כל נתון שנמצא ברשותך, ולשמור בו מידע אישי.

היתרון של גיבוי הענן על פני אמצעי האחסון האחרים, הוא בעובדה אחת: לא מדובר באמצעי פיזי. כלומר: אין צורך לחבר את האמצעי הזה למחשב, להכניס אותו לכונן ולחכות שהמחשב יזהה אותו. הוא תמיד שם, ממש כמו כל אתר אינטרנט אחר. במילים אחרות - כדי להגיע אל הקבצים ששמרת באמצעי הזה, כל שאתה צריך הוא חיבור לרשת.

זמינות, נגישות ונוחות

ממש כמו תיבת הדואר המקוונת, גם אל גיבוי הענן אפשר להגיע מכל מחשב. כל מה שצריך הוא שם משתמש וסיסמא - ואתה בפנים. היתרון כאן גדול: לא משנה על איזה מחשב אתה עובד או איפה אתה נמצא. ברגע שיש לך חיבור לרשת, תוכל לעדכן את הגיבוי שלך.

יותר מזה: גיבוי הענן מסוגל להתעדכן בצורה אוטומטית, כלומר - כל קובץ חדש שתיצור ותשמור על גבי המחשב שלך, יועתק כמו שהוא גם לגיבוי, כך שלא תצטרך אפילו לזכור לגבותו בעצמך. מדובר בכלי עוצמתי ונוח בצורה בלתי רגילה.